Metoda Dorna

Metoda Dorna jest od ponad 30 lat stosowana przez fizjoterapeutów, masażystów, naturoterapeutów oraz lekarzy.

Według Dietera Dorna wszelkie dolegliwości związane z bólami pleców i kręgosłupa oraz stawów obwodowych spowodowane są zaburzeniami statyczno-dynamicznymi układu kostnego i mięśniowo-więzadłowego. Tylko prawidłowo ukształtowany kręgosłup, jako podstawa naszego szkieletu oraz osłona rdzenia kręgowego, od którego odchodzą nerwy obwodowe, jest podstawą naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia.

Podstawą dla zdrowego kręgosłupa powinny być równej długości kończyny dolne oraz prawidłowo ustawiona miednica. Z tego powodu badanie i terapia metodą Dorna rozpoczyna się od badania i korekcji długości kończyn dolnych, przede wszystkim ustawienia stawów biodrowych, ustawienia kości miednicy, kości krzyżowej oraz kości guzicznej. Wszelkie funkcjonalne zmiany w wymienionych powyżej stawach mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowe ustawienie miednicy co z kolei może być przyczyną przesunięcia (rotacji) poszczególnych kręgów kręgosłupa. W ten sposób może dojść do zablokowań kręgów, ucisku na nerwy obwodowe, przesunięć i wypadnięć "dysków", zmian napięcia aparatu mięśniowo-więzadłowego co z kolei jest częstą przyczyną powstania wszelkiego rodzaju stanów zapalnych, bólowych. Do rotacji kręgów może dojść na całej długości kręgosłupa. Nieprawidłowo ustawiona miednica może być również przyczyną funkcjonalnych zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych. To z kolei może prowadzić do częstych bólów głowy, migren, szumu w uszach, bólów w obrębie twarzy itp.

 Zrotowane kręgi są przyczyną nie tylko stanów bólowych w obrębie pleców czy kręgosłupa ale także np. bolesny bark, bóle w obrębie dłoni czy ramion mogą mieć swoje źródło w nieprawidłowo ustawionych stawach kręgosłupa szyjno-piersiowego.

Dzięki wieloletnim obserwacjom i badaniom terapeutów metody Dorna zajmujących się również medycyną dalekiego wschodu wiemy, że kręgosłup, jego funkcjonowanie, w ścisłym związku z organami wewnętrznymi oraz meridianami. Przesunięte kręgi mogą negatywnie wpłynąć na pracę narządów wewnętrznych oraz meridianów. Także nieprawidłowo funkcjonujące narządy wewnętrzne mogą doprowadzić do nawracających problemów w obrębie kręgosłupa oraz zaburzyć prawidłowy przepływ energii wzdłuż danego meridianu.

 

WSKAZANIA DO TERAPII

  • bóle grzbietu,
  • bóle kręgosłupa,
  • rwy kulszowe i ramienne,
  • skoliozy ,
  • wady postawy u dzieci i dorosłych,
  • stany chorobowe organów wewnętrznych spowodowanych blokadami kręgosłupa.

 Licencja na wykonywanie zabiegów wydana przez Wrocławskie Centrum Terapii i Kształcenia metodą Dorna i masażu Breussa.