Test okreslający indywidualny kod metaboliczny

INDYWIDUALNY KOD METABOLICZNY

Większość proponowanych diet, jeśli nie są skomponowane przez dietetyka dla konkretnej osoby, proponują te same zasady odżywiania dla wszystkich. Tymczasem każdy organizm jest inny i wykazuje inną tolerancję na żywność. Badania prowadzone w wielu ośrodkach naukowych na świecie potwierdziły, że nawet jeden produkt niedostosowany do naszego genotypu, negatywnie wpływa na zdrowie. Efektem może być choroba, alergia czy nawet nowotwór. Sprawa byłaby o wiele prostsza, gdyby negatywna reakcja na pokarm występowała natychmiast. Wtedy łatwo można by określić, co nam szkodzi. Bywa jednak, że możemy nie zauważyć zależności pomiędzy spożywanym pokarmem a złym samopoczuciem: bólem głowy, mięśni, obrzękami nóg, zmęczeniem, zapaleniem stawów czy depresją. Reakcja może wystąpić po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach i nie zawsze tak samo reagujemy na spożycie danego produktu. W konsekwencji przez lata cierpimy na różne dolegliwości, ale nie kojarzymy ich z naszą dietą. Dlatego to zjawisko nazwano ukrytą nietolerancją pokarmową.

Limfocyty, które powinny zająć się niszczeniem bakterii, wirusów, komórek nowotworowych (bo takie jest ich zadanie) najzwyczajniej atakują w tym czasie cząsteczkę niestrawionego, nieakceptowanego przez nasze geny pokarmu. To swoiste odwrócenie uwagi limfocytów od ich podstawowego zadania prowadzi w konsekwencji do licznych zaburzeń na poziomie komórkowym, a najczęściej poszkodowanymi stają się układy: metaboliczny i odpornościowy. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z faktu, że w ich organizmie toczy się przewlekły stan zapalny spowodowany jedzeniem niezgodnych z własnym genotypem pokarmów. Ten stan stanowi często główną przyczynę permanentnych problemów z wagą. Cokolwiek byśmy nie zrobili, jakkolwiek byśmy nie starali się schudnąć – sami nie poradzimy sobie z problemem, bo „zatruty” i domagający się określonego pożywienia organizm rządzi się swoimi prawami.

 

TEST NA INDYWIDUALNY KOD METABOLICZNY

Wielu z nas pamięta z dzieciństwa, jak rodzice kazali nam jeść znienawidzony szpinak, albo owsiankę, przekonując, że jest zdrowa. Tymczasem to, co jest zdrowe dla jednych, może być zabójcze dla innych. A fakt, że nie smakuje nam jakaś potrawa, może być obroną naszego organizmu przed nietolerowanymi produktami. Niestety szkodzą również produkty, które zjadamy bez oporów, jeśli nie są zgodne z naszym genotypem. Można jednak poznać je, wykonując sobie badanie, które pozwala określić Indywidualny Kod Metaboliczny. Podczas testu bada się około 170 produktów spożywczych i chemicznych dodawanych do żywności oraz alergeny centralne. Znając IKM dietetyk komponuje tzw. Dietę Metaboliczną, indywidualną dla każdego, wyłączającą nietolerowane produkty. Niektóre z nich zostają wyeliminowane czasowo, te nietolerowane przez organizm na zawsze. To całkowicie odmienne spojrzenie na dietetykę. W diecie genotypowej chodzi przede wszystkim nie o to, ile jemy, ale co jemy.