PASOŻYTY
OBJAWY INFEKCJI
Opis
Poniżej kilka przykładów, które mogą świadczyć o infekcji pasożytniczej:
Problemy ze snem
- bezsenność
- kłopoty z zasypianiem i utrzymaniem ciągłości snu
- nocne zgrzytanie zębami
- moczenie nocne
Problemy skórne
Istnieje grupa pasożytów nazywanych ektopasożytami, które żerują na powierzchni naszego ciała i ich obecność, choć często niewidoczna gołym okiem, przynosi nam wiele dolegliwości natury skórnej. Ale również pasożyty należące do grupy endopasożytów, które egzystują we wnętrzu organizmu, mogą swą obecność i aktywność manifestować problemami skórnymi. Następujące objawy mogą sugerować, że mamy do czynienia z infekcją pasożytniczą:
- sucha skóra
- swędzenie i spękania
- wypryski na skórze
- wysypki
- wrzody skórne
Zmęczenie
Pasożyty kradną nam energię i to bez względu na to, gdzie się ulokowały. Prowadzi to do stałego wyczerpania, permanentnego zmęczenia, a nawet depresji i chorób natury psychicznej.
Problem jelita drażliwego
Tym określeniem medycyna akademicka posługuje się dla opisu objawów bólów brzucha, wzdęć i zaparć. Nie potrafi jednak jednoznacznie wskazać winowajcy, który te objawy powoduje. Mogą je bowiem powodować zarówno bakterie, jak i wirusy, grzyby i pasożyty. Uszkodzenie błony śluzowej jelit i penetracja krwi do jelit powodują rozrost grzybów Candida. Neurotoksyny pasożytów mogą zakłócać mechanizmy sterowania perystaltyką jelit. Zubożenie wchłaniania minerałów i witamin prowadzi do zaburzeń hormonalnych a ta z kolei wpływa na to, że do jelit trafia coraz więcej pokarmu nie strawionego. O infekcji pasożytniczej możemy myśleć w przypadku:
- powtarzających się bólów brzucha
- częstych wzdęć, kolek
- problemów z trawieniem niektórych wybranych pokarmów
- napadów głodu, nieopanowanego apetytu np. na słodycze
Zaburzenia w obrębie układu moczowo-płciowego
Problemy te dotyczą głównie kobiet. Infekcja parazytami może być (ale nie musi) przyczyną takich objawów, jak:
- zespół napięcia przedmiesiączkowego
- nieprawidłowości miesiączkowania
- torbiele i mięśniaki w obrębie narządów rodnych
- nawracające infekcje układu moczowego
- Ten ostatni objaw dotyczy również mężczyzn, u których stwierdzone problemy z prostatą mogą mieć proweniencję pasożytniczą.
W przypadku stwierdzenia u siebie powyższych objawów, warto w diagnostyce choroby wykluczyć obecność pasożytów.
Stany zapalne
Obecność pasożyta w organizmie wywołuje odpowiedź ze strony układu odpornościowego. Stany zapalne mogą występować w miejscach, które na pierwszy rzut oka niewiele mogą się kojarzyć z pasożytami. Takimi objawami mogą być:
- artretyzm
- bóle mięśni
- bóle w klatce sercowej i serca
- bóle rąk i stóp
Problemy psychiczne
Neurotoksyczne wydzieliny robaków obciążają układ nerwowy osoby zainfekowanej. Obejmuje to niekiedy całe obszary w mózgu i prowadzi do patologicznych zaburzeń psychicznych, jak:
- ciągła nerwowość
- tiki, szczególnie u dzieci
- napięcie i stres
- wahania nastroju
- depresja i myśli samobójcze
- zaburzenia pamięci
Niekontrolowana zmiana masy ciała
Ubytek masy ciała może być powodem do radości ale nie w przypadku, gdy będzie to tylko kolejny objaw ingerencji pasożytów w organizmie. Pasożyty żywią się naszym pokarmem, zubażają treści wchłaniane przez jelita i ograniczają funkcję wątroby. Pasożyty, by rosnąć, rozwijać się i namnażać potrzebują coraz to więcej pożywienia, więc odczuwasz napady głodu (często jest to nagła potrzeba zjedzenia słodkości). Pomimo tego niekontrolowanego obżarstwa, waga spada.